Ssethové stránky

Vytajte na nových Ssethových stránkach

Harry Potter a tajomstvo piateho zakladateľa

6. nadaný, ale neposlušný

       Keď sa mu konečne podarilo rozlúštiť nápis na prednej strane obalu a vyslovil to nahlas, kniha sa zväčšila. Fascinovane ju otvoril a začal si prehliadať rôzne stránky, po prečítaní strany v staroangličtine si uvedomil, že je to denník, nenašiel v ňom nič zaujímavé iba pár zmienok o dakom kúzelníkovi.

 

 Keďže bolo preňho dosť ťažké správne pochopiť výrazy v tomto starom jazyku, rozhodol sa, že knihu odloží bokom a bude čítať až keď bude mať čas. Otvoril si jednu z kníh čo si zohnal cez Jarwisa a pustil sa do čítania.

 

 Ako prvú otvoril knihu noci, našiel tam mnoho tak temných kúziel, že mu bolo zle už len pri pomyslení na ich účinky, kým ju dočítal celú, zabralo mu to vyše týždňa, ani si to neuvedomoval, ale s novými poznatkami o temnej mágii sa menil, stále mu z nej bolo zle, ale pochopil podstatu, čo bolo jeho cieľom, v jeho očiach sa začal odrážať lesk poznania, ktoré je schopné ovládnuť človeka, ak je príliš slabý na to aby ho uniesol. Keď prečítal aj knihu svetla vrátil sa do normálu, pretože tým vyvážil záťaž svojej duše.

 

 Jeho fóriky sa stali zriedkavejšími pretože chcel nadobudnúť silu potrebnú na používanie zložitých kúzel. Jedno novembrové ráno bolo asi najzvláštnejšie zo všetkých ktoré tu Harry zažil, nevedel prečo, ale všade naokolo cítil napätie. Zvedavo sa otočil na Hermionu a Rona ktorý sledovali Dumbledora a snažili sa ani nežmurknúť aby im niečo neuniklo.

 

 „Deje sa niečo o čom neviem?“ Spýtal sa potichu peknej piatačky, čo sedela oproti nemu. „Už pred týždňom ohlásil Dumbledore veľkú udalosť ktorá samá konať na našej škole, od niekiaľ unikli informácie a my sme sa dozvedeli, že sa majú konať majstrovstvá škôl v dueloch.“ Vysvetlila a pohľad otočila opäť na Dumbledora.

 

 „A rande si nedáme?“ Spýtal sa Harry ktorý už skoro štyri dni neradnil, pripadalo mu to ako večnosť. „Dnes o piatej pod astronomickou vežou.“ Usmialo sa dievča. „Ja som Harry,“ predstavil sa rýchlo. „Ja viem.“

 

 „A ty si?“ opýtal sa Harry keď mu dievča nepovedalo svoje meno. Kati Bellova.“ Harry jej pobozkal ruku no potom spozornel, pretože Dumbledore vstal a začal so svojim monológom.

 

„Isto už všetci dobre viete, že na našej škole sa tento rok budú konať majstrovstvá duelantov. Úlohou profesorského zboru, je vybrať najlepších študentov našej školy a postaviť ich proti elite iných škôl, zapoja sa školy celého sveta.

 

 Od nás zo školy budeme vyberať len žiakov od štvrtého ročníka vyššie. Pričom každá fakulta bude mať svoje zastúpenie v každom ročníku. Celý turnaj bude rozdelený do vekových kategórii, a tak isto aj na úroveň verbálnu a neverbálnu.

 

 U nás sa učia neverbálne až od šiesteho ročníku no je len a len na profesoroch ak zaradia žiaka šiesteho ročníku do verbálnej kategórie. Tento turnaj sa začne až po novom roku, takže máte všetci čo sa chcete uchádzať čas na prípravu.

 

 Všetkých musím upozorniť, že ide o veľmi nebezpečné podujatie, kde môžete ľahko prísť k úrazu. Účastnia sa aj vysoké školy ktorých úroveň je samozrejme neverbálna, preto si všetci dobre rozmyslíte či sa prihlásiť alebo nie. Za vašu pozornosť vám ďakujem a všetkým prajem dobrú chuť.“

 

 Keď riaditeľ ukončil prejav, veľkou sieňou sa rozľahol nadšený krik. Harry bol zahĺbený v predstavách rande s Kati a tak sa moc nezapájal, ale vedel jedno, odjakživa zbožňoval výzvy a tak sa rozhodol aj tentokrát prijať no nie vo verbálnom kúzlení, jeho latka bola omnoho vyššie, chcel sa zúčastniť súťaže v najvyššom zaťažení.

 

 Hneď po raňajkách zamieril do knižnice po potrebnú literatúru, do učebne dejín mágie dorazil ako posledný a tak si sadol sám do poslednej voľnej lavice čo ostala. Vytiahol si knihu čo pojednávala o neverbálnom kúzlení a hneď sa do nej začítal. Už po pár stránkach si uvedomil, že bude zázrak ak sa to naučí, no nehodlal nič vzdať.

 

 Počas prvej hodiny stihol, celé dve kapitoly, v nich bolo vysvetlené na čo sa treba sústrediť,  potom mal skúšať pokiaľ sa mu nepodarí aspoň jedno kúzlo, skôr v čítaní pokračovať nesmel, rozhodol sa knihu poslúchnuť a tak skúšal celú druhú hodinu dejín jednoduché levitačné kúzlo použiť neverbálne.

 

 Dosť ho to vyčerpávalo, ale pokračoval a sústreďoval sa najviac ako dokázal. V tomto snažení pokračoval celé pondelňajšie vyučovanie, snažil sa najviac ako dokázal no stále sa mu to nedarilo. „Pán Potter môžete mi povedať o čo sa pokúšate?“ Spýtal sa profesor Flitvic na hodine čarovania, ktorú mali ako poslednú. „Prikázal som predsa každému cvičiť, pričarovávanie slimákov.“

 

 Harry sa naňho pozrel, na čele sa mu zračil pot od sústredenia, „prepáčte pán profesor,“ ospravedlnil sa Harry, mávol prútikom, vyslovil formulku a na stole sa objavil slimák aj s ulitou. „Malý učiteľ k nemu prišiel a začal ho skúmať. „Výborne pán Potter, teraz odčarovať.“ Prikázal nečakajúc úspešný výsledok, Harry opäť mávol prútikom, vyslovil potrebné slová a slimák zmizol bez jedinej stopy.

 

 Profesor čarovania nadšene zatlieskal a pridelil päťdesiat bodov chrabromilu za zvládnutie celomesačnej látky za prvú hodinu. „A teraz mi povedzte pravdu pán Potter, snažíte sa neverbálne kúzliť?“ Spýtal sa Flitvic priamo čím Harryho úplne odzbrojil.

 

 „Áno pán profesor.“ Priznal Harry farbu. „Poďte ku katedre.“ Prikázal a sledoval ako Harry vstáva a prechádza po triede.

 

 „Dúfam, že nebudem terčom vašich žartov ak vám pomôžem,  „uistil sa Flitvic a ukázal Harrymu nech si sadne bližšie k nemu na vyčarovanú stoličku. „Ako ďaleko ste s neverbálnym kúzlením?“ Spýtal sa. „Vlastne som prečítal teóriu prvých dvoch kapitol a od rána skúšam Wingardium Leviosa.

 

 Stále sa mi však nič nepodarilo.“ Vysypal zo seba Harry. „Tak mi povedzte pán Potter čo ste si zapamätali z tej knihy a ukážte mu ju.“ Harry poslúchol a vysypal všetko čo sa dozvedel ako z rukáva. „Pôsobivé, a teraz tú knihu.“

 

 Harry pred malého profesora položil knihu z knižnice a sledoval ako znalecky pokyvuje hlavou pri tom ako si čítal. „Takže robíte pár chýb, nie sú moc veľké, ale stačia na to aby zabránili kúzlu viísť z prútiku.“ Následne mu vysvetlil, že táto kniha je už zastaralá a mala byť dávno vyradená, „nikto sa už neučí tento spôsob neverbálneho kúzlenia, teraz sú na to jednoduchšie metódy.“ Povedal piskľavo a ukázal mu správny spôsob.

 

 „Predpokladám, že vy potrebujete vedieť neverbálne vyčarovať bojové a obranné kúzla, ja vám však môžem poradiť len s čarovaním ako takým.“ Harry prikývol na znak, že rozumie no aj tak si zapisoval podrobne poznámky o neverbálnom kúzlení. Keď zazvonilo poďakoval profesorovi a opustil triedu.

 

Do klubovne ani nešiel, zamieril priamo do učebne transfigurácie, ktorá mala byť až do večera prázdna, vytiahol si tam učebnice a porobil si úlohy, pár kúzlami neskôr odsunul lavice a začal cvičiť neverbálne kúzlenie. Po dvoch hodinách strašnej driny sa cítil vyžmýkaný ako špongia no aj napriek tomu pokračoval v učení, nevšimol si páru modrých očí, čo ho sledovali z jednej lavice čo bola pri stene. „Tentokrát to už dokážem, cítim to.“

 

 Hecoval sa polohlasne, zdvihol prútik, sústredil sa na správny pohyb a kúzlo zároveň, pierko na ktoré ukázal sa zatriaslo a pomaličky začalo stúpať, Harry radostne vykríkol a vyskočil do vzduchu pri čom stále udržiaval pierko vo vzduchu. Najťažšie bolo prinútiť kúzlo výjsť, potom už to bolo to isté ako s kúzlami použitými verbálne.

 

 Po chvíli pierko spustil dolu, napil sa posilňovacieho elixíru ktorý si vyrobil a počkal, kým sa dostavia nové sily. Skúšal ešte ďalšie dve hodiny a postupne prechádzal na ťažšie veci, z tváre mu vyžarovala čistá radosť. Začal skúšať aj iné kúzla okrem levitácie no nie všetky mu šli, bolo to veľmi náročné, a tak sa rozhodol, že pre dnes skončí.

 

 Bolo tri štvrte na päť, keď si spomenul, že na dnes má dohodnuté rande, unavenou chôdzou zamieril do chrabromilskej veže kde si zložil veci. Po rýchlej, ale osviežujúcej sprche vyštartoval s novým elánom k astronomickej veži. Dorazil presne o piatej, Kati tam naňho už čakal, mala peknú minisukňu a bielu blúzku na ktorej nechýbala školská kravata. Harry ju prebehol výťahovým pohľadom a ticho pískol, čím vyvolal úsmev na tvári dievčaťa.

 

 Potichu si privolal domáceho škriatka aby mu nachystal jedlo na piknik a hneď ako škriatok zmizol chytil Kati za ruku, chvíľu sa prechádzali mlčky no netrvalo dlho a už sa smiali na príhodách z metlobalu ktorý Kati hrala, zasmiali sa aj na Harryho vtipoch ktoré stihol vyviesť. Rozhovor im neviazol nech sa rozprávali o čomkoľvek, keď boli na vrchu veže, našli na zemi rozprestretú deku a pomerne veľkú kopu jedla.

 

 Otvoril víno ktoré mu tam škriatok priniesol a nalial obom do pohárikov zo zlata.. Keď sa zotmelo a začal sa ukazovať hviezdy, ľahli si obaja na chrbát a sledovali oblohu. Harry otočil svoj pohľad na Kati, v jej očiach sa odrážali hviezdy, ktoré boli vzdialené miliardy kilometrov,

 

 Pomaly sa začal približovať až ju nakoniec jemne pobozkal na líce, Kati sa otočil smerom naňho a po chvíli splynuli v bozku. „Čo to tu máme, študenti po večierke na astronomickej veži.“

 

 Ozval sa odniekiaľ z tmy hlas školníka, párik sa od seba bleskovo odtrhol, a pozrel sa smerom odkiaľ vychádzal hlas, Harry zbadal Filchovu mačku ako sa k nim pomaly približuje, len čo si všimla, že jedným zo žiakov je Harry vystrašene zaprskala a s hlasnými zvukmi utiekla. „Vypadá to, že sa ma bojí.“

 

 Zašepkal Harry Kati a pomohol jej na nohy. „Východ z veže stráži Filch a každú chvíľu tu budú profesori, navrhujem únik.“ Zašepkal Harry vystrašenej dievčine. „Ty možno vieš o dákej únikovej ceste, ale ja neviem.“

 

 Zašepkala vystrašene Kati a prilepila sa na Harryho. Harry sa spokojne pousmial pohladil Kati po pozadí, pevne ju chytil a skočil cez okraj veže. Kati najprv zvreskla od strachu no stíchla lebo Harry začal čarovať, vedel, že keby dokázal tieto kúzla neverbálne zastavil by ich pád rýchlejšie to takto ho zdržalo vyslovovanie kúziel. Po chvíli sa ich pád spomalil.

 

 Harry pravidelným krúžením a mumlaním slov vytvoril vzdušný výr ktorý ich postupne spomalil a jemne oboch položil na zem. Bolo to zložité a ťažké kúzlo, ale Harry sa ho pravidelným cvičením naučil zvládať. „Poď zmizneme kým im dojde, kade sme ušli.“ Chytil Kati za ruku a chcel s ňou odísť no ona ostala stáť.

 

 „Potter ty si taký hlupák, veď si nás mohol oboch zabiť, čo keby si urobil v kúzle chybu a mi dopadli na zem?“ Spýtala sa ho obviňujúcim hlasom. „No tak Kat, nebuď ako malá veď sa nám nič nestalo.“ „Ale mohlo sa stať, týmto naše rande ukončujem.“ Povedala a zamierila do hradu. „Ovca trafená.“ Zanadával zasunul prútik do vrecka. Namiesto toho aby šiel do klubovne zapadol opäť do triedy transfigurácie pretože sa potreboval odreagovať.

 

 Vyskúšal kúzla z knihy svetla, bolo mu jedno, že sa môže na smrť vyčerpať, jednoducho si chcel vybiť zlosť, zamával prútikom, vyslovil kúzlo a priložil si zovretú dlaň k ústam, fúkol a z dlane mu vyletela ohnivá vlna, ktorá spálila všetko na okolo, ani po kovových častiach nezostali žiadne stopy.

 

 Harry zhíkol zrušil kúzlo a začal rýchlo opravovať triedu. Najprv odstránil stopy ohňa zo stien a potom začal vyčarovávať nové lavice, bolo to veľmi zložité, takéto veci sa učili až v šiestom ročníku no Harrymu sa to aj napriek tomu podarilo, v tej tme si však nevšimol, že profesorská katedra je na prasačích nožičkách a pár stoličiek má na sedákoch zuby. Vyčerpaný na najvyššiu hranicu zamieril do klubovne kde si sadol do kresla a zaspal.

 

 Druhý deň sa cítil omnoho lepšie, vybehol do spálne po čisté veci doprial si sprchu a zamieril na raňajky. Pri tom si spomenul na Dumbledorovu ponuku, „keď budeš na budúce chcieť skúšať dáke zložité kúzla prídi za mnou, radšej ti vysvetlím čo to obnáša.“ „Tak to by som mohol využiť, kto vie lepšie neverbálne kúzliť ako Dumbledore?“

 

 Uvažoval a spokojne sa usmieval. Na hodine transfigurácie sa všetci výborne zabávali, pretože pár stoličiek pohrýzlo študentov a katedra sa pokúsila utiecť len čo s ak nej McGonagalová priblížila.

 

 Harry sa opäť venoval knihe ktorú mal z knižnice a pokračoval v kapitolách. Tam vysvetľovali kúzla na transfiguráciu, tie boli o ničo zložitejšie, pretože uberali viac síl. Len čo to Harry dočítal začal opäť skúšať, keďže už ako tak zvládal obyčajné kúzla neverbálne šlo mu to o niečo ľahšie.

Poslední komentáře
03.04.2010 18:19:59: Sirius v Harryho podoběsmiley${1}smiley${1}
 
Ďakujem za každý príspevok ktorý sa objaví